dinsdag september 22, 2026 14:25
Yoga, natuurlijk
Yoga, natuurlijk, een eeuwenoude wetenschap die van generatie op generatie overgaat. Die keer op keer bewijst dat je niet zo ver hoeft te gaan om het geluk te vinden, harmonie kan bereiken, het zenuwstelsel kan reguleren. Yoga bevat meer dan het doen van een rek- en strek oefening.
Vaste onderdelen in yoga zijn ontspannen, de aandacht richten, oog hebben voor de adem en wat zich aandient in je geest. In je geest kan van alles opkomen en voor je het weet ben je afgeleidt, iets anders aan het doen. Yoga betekent verbinden, eenworden met de bron, te bereiken door geest te kalmeren en onthechten van zaken die het zicht vertroebelen, opkomen in de geest, onthechten van achtergebleven indrukken.
Hiervoor ga je de yogamat op, rek en strek je het lichaam, voedt je het met zuivere spijzen en dranken, beheers je je energie, ga je op onderzoek uit.
Yoga gaat niet alleen over hoe het ervan buiten uitziet, maar wat er binnen is, hoe het stroomt, waar het blokkeert en hoe we dat weer stromend kunnen krijgen. Zicht krijgen op patronen en de achtergebleven indrukken en stappen zetten daarvan te onthechten. Een eerste stap is het vinden van een stabiele grond of geschikte houding, zodat de aandacht gebracht kan worden naar de hogere stappen van yoga, spiritueel kunnen ontwikkelen, kunnen mediteren en onthechten.
Mediteren is een van de acht paden van yoga. Voorafgaand aan dit pad of deze trede op de ladder die je brengt naar de hogere stappen van yoga, staan vijf belangrijke stappen, waar twee best bekend zijn: yoga houdingen en ademoefeningen. De andere drie kunnen minder bekend zijn: de yama (onthoudingen), de niyama’s (voorschriften) en prathyahara (beheersen van de zintuigen) met name de eerste twee, yama en niyama raken al spoedig op de achtergrond. Logisch, yoga oefeningen doen en met je adem werken is super fijn.
Yama en niyama’s vormen de basis van je yogapraktijk, heel nuttig om aandacht voor te hebben, ze helpen je geest te kalmeren.
Er zijn vijf yama’s, dingen die je niet doet: een ander geen geweld aandoen, niet in daad, woord of gedachten (ahimsa), niet stelen, geen bezit nemen van goederen die toebehoren aan een ander (asteya), niet liegen of zuiver spreken (satya), kuisheid, goed omgaan met je energie (brahmacharya) en je beheersen, afzien van bezitsdrang (aprigraha). Yamas, dingen die je niet doet, dragen bij aan meer vrede en harmonie op deze aarde.
Er zijn vijf niyama’s, wat je wel doet: lichaam en geest rein houden, het voeden met zuiver voedsel (sauca), tevreden zijn met wat er is (santosha), discipline uitvoeren die bijdraagt aan een zuivere staat (tapah), zelfstudie, onderzoek doen, geschriften bestuderen (svadhyaya) en overgeven aan het hogere, goddelijke, vertrouwen op de weg die is gegeven (Ishvara pranidhana). De niyamas dragen bij aan meer vitaliteit, beter kunt omgaan met stress en zorgen voor een kalme geest.

Yoni mudra
Prathyahara, is het vijfde pad van yoga en betekent het intrekken van de zintuigen, geen gevolg geven aan wat de zintuigen waarnemen en zorgen voor allerlei gedachten in de geest, wat je kan doen, waar het je het herinnert. Je kunt de zintuigen afsluiten met een mudra (handbeweging) of noteren dat je geest de waarneming volgt en deze eenvoudig stoppen, door je bewust te zijn dat je de waarnemingen van de zintuigen volgt en de geest naar buiten gericht is. Heel handig als je in de buitenwereld verkeert, zeker in de huidige tijd.
Geen gevolg geven aan wat de zintuigen waarnemen wordt gemakkelijk als je het oefent. Yoga is heerlijk om te doen, geest kalmeert en je houdt ruimte over. Ruimte om je te verdiepen, verder te ontwikkelen of te genieten van al het moois van de natuur.
Er zijn een boeken die je kunt lezen die deze paden nader toelichten: Raja Yoga, Swami Vivekananda, Leven in het licht, Deepak Chopra, Yoga als levenskunst, BKS Iyengar en Yama’s en niyama’s, Ajata Stam. Boeken waar hele nuttige tips en oefeningen instaan, zodat je ze gemakkelijker kunt toevoegen aan je dagelijks leven.
Of je kunt bij Bodyflex 100% Catharina een verdiepingstraining volgen over de acht paden van Yoga. In deze training komen de acht paden aan bod, leer je een ochtend- en avondroutine die je thuis kunt beoefenen, ademoefeningen en ontspanningsoefeningen die helpen het zenuwstelsel te reguleren, meditatietechnieken.
Wil je op de hoogte blijven van deze training, meld je aan voor de nieuwsbrief.
Dank voor je aandacht,
Catharina Blijlevens
- Category: meditatie en pranayama
- Reacties uitgeschakeld voor Yoga, natuurlijk


Mauritskade 77